Dr. Vidulin je početkom lipnja boravila u New Yorku u radnom posjetu Odsjeku za glazbu Molloy Collega.

Odsjek je utemeljen 1955. godine, a u zadnjih je 12 godina postao referentna točka za studij Glazbene terapije. Trodnevnu konferenciju pod nazivom Music and Medicine na Long Islandu organizirao je ISQRMM (Interdisciplinary Society for Quantitative Research in Music and Medicine), pod vodstvom dr. Akomba s Jackson State sveučilišta. Uz glavnoga izlagača dr. Steve Jackowisza, koji je prvi ciklus studija glazbe završio na Harvardu, a predaje na Sveučilištu u Bridgeportu te izlagače prvenstveno iz SAD-a, izlaganja i radionice prezentirali su i kolege/kolegice iz Kanade, Indije, Kine. Kao jedine europske predstavnice na konferenciji su izlagale na zajedničku, interdisciplinarnu temu, uz dr. Vidulin, doc. dr. sc. Iva Milovan Delić s pulskoga Filozofskog fakulteta (Odsjek za povijest) i Jasna Valić, dr. med. spec. epid. sa Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije. Jednosatno predavanje pod nazivom Utjecaj glazbe na studentsku psihofiziološku dobrobit pripremljeno je na osnovu empirijskoga istraživanja kojega su istraživačice provele na sveučilištima u Puli (Muzička akademija, Filozofski fakultet) i Rijeci (Medicinski fakultet), sa studentima druge godine preddiplomskih studija. Istraživanje se temeljilo na utvrđivanju učestalosti slušanja glazbe različitih žanrova tijekom slobodnoga vremena studenata, osobito u periodu relaksacije s namjerom detekcije utječe li glazba na njihov psihofiziološki status. Rezultati istraživanja pokazali su, između ostalog, da je slušanje glazbe važan i učestali dio života studenata koji uvelike utječe na njihov osobni i socijalni identitet te na njihovu fizičku, mentalnu i emocionalnu dobrobit. Interpretacija rezultata obuhvatila je, uz glazbeni, medicinski, povijesni i socijalni kontekst. Pozornost slušatelja tijekom izlaganja, zanimljiva diskusija te topao prijem slušateljstva svjedočio je o velikom interesu profesora i studenata za ovu interdisciplinarnu temu, a pozivi na daljnju suradnju otvorili su nove mogućnosti znanstvenicama s pulskog Sveučilišta.

Dr. Vidulin je, između ostaloga, razgovarala s dekanicom Odsjeka za glazbu, dr. Suzanne Sorel, ukazala na načine funkcioniranja hrvatskog obrazovnog sustava i glazbenog obrazovanja, dok je studente s Molloy Collega upoznala s načinima poticanja glazbenoga stvaralaštva u djece školske dobi.

Pogledajte galeriju fotografija snimljenih u New Yorku.