Doc. dr. sc. Marinko Rade dobitnik je saborske državne nagrade za znanost za 2019. godinu.

Odbor za podjelu državnih nagrada za znanost, imenovan Odlukom Hrvatskoga sabora na sjednici 11. studenoga 2016. godine (Narodne novine, br. 105/16.), na temelju Zakona o hrvatskim državnim nagradama za znanost (Narodne novine, br. 108/95., 104/97. i 142/98.), na 6. Sjednici održanoj 09. studenoga 2020. godine donio je odluku o dodjeli državnih nagrada za znanost za 2019. godinu. Doc. dr. sc. Marinko Rade, Medicinski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i Specijalna bolnica za rehabilitaciju i ortopediju “Martin Horvat” Rovinj nagrađen je za značajno znanstveno dostignuće u području biomedicine i zdravstva, kao iznimno produktivan i vrijedan znanstvenik sa zavidnom međunarodnom reputacijom koji objavljuje u vrhunskim časopisima. Uz doktorski studij kliničke medicine uspješno je pohađao i dva postdoktorska studija u polju kliničke medicine i neuroznanosti. Planirao je, obranio i proveo projekt kojim je bolnicu koju vodi pozicionirao medu vodeće ustanove u Republici Hrvatskoj. Docent Rade ostvario je s međunarodnim timom, s kojim usko surađuje, važno znanstveno otkriće koje u budućnosti može imati značajne implikacije za dijagnostiku i liječenje bolesnika s križoboljom i degeneracijom intervertebralnih diskova. Kvantitativno je dokazano da je defekt hrskavične plohe kralješka nasljedan, neovisno povezan s limitirajućom križoboljom te je jedan od glavnih uzročnika degeneracije intervertebralnog diska i Modic promjena na kralješku. Docent Rade priznat je od svjetskih i nacionalnih stručnih društava za istraživanje i liječenje patologije kralježnice te je dobitnik velikog broja međunarodnih priznanja. Rezultati istraživanja objavljeni su u vodećim časopisima indeksiranima u svjetskim bazama podataka iz prvog kvartila za područje biomedicine i zdravstva.

Dobitnici Državne nagrade za znanost