Zadaci i usluge Savjetovališta
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli - Psihološko savjetovalište za studente
Psihološko savjetovalište za studentice i studente Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli djeluje od 2008. godine.
Osnovi zadatak Savjetovališta je pružiti podršku, pomoć i poticaj studenticama i studentima tijekom studija u svim onim područjima koja u tom periodu učenja i odrastanja postaju vrlo važna. To je prije svega prilagodba na studij, okolinu, novi način života. Zatim, savjetovanje omogućuje edukaciju studenata i studentica iz raznih područja potrebnih za uspješno studiranje kao što su komunikacijske i socijalne vještine, strategije učenja, organizacijske sposobnosti, prevladavanje ispitne anksioznosti i slično. Svrha savjetovanja je povećanje osobnog zadovoljstva, osobne kompetentnosti i akademskog uspjeha studentica i studenata.
Rad sa studentima i studenticama temelji se na načelima otvorenosti, dostupnosti, besplatnosti i povjerljivosti.
Savjetovalište je otvoreno i dostupno svim studenticama i studentima našeg, ali i drugih Sveučilišta, a sve su usluge Savjetovališta u potpunosti besplatne za studentice i studente budući da rad Savjetovališta financira Sveučilište. Usluge Savjetovališta u potpunosti su povjerljive (Čl23. Kodeksa etike psihološke djelatnosti), a podaci o korištenju usluga Savjetovališta ne ulaze ni u jedan studentski dokument.
Aktivnosti koje se provode u Savjetovalištu obuhvaćaju direktni rad sa studenticama i studentima:
- Individualni rad
- Grupni rad
- Fokus grupe.
Od ostalih provedenih aktivnosti treba spomenuti edukacije i tribine, izlaganja na konferencijama, suradnju sa drugim studentskim savjetovalištima u Republici Hrvatskoj te gostovanja u televizijskoj emisiji „Indeks“ na TV Nova-i.
Pristup u radu sa studenticama i studentima
Model individualnog i grupnog rada sa studenticama i studentima ovisi o terapijskom usmjerenju psihoterapeutkinja. Iako se u jednom razdoblju koristio kognitivno-bihevioralni pristup, u desetogodišnjem razdoblju najzastupljeniji je bio psihoanalitički pristup po kojem i trenutno radimo. Psihoanalitički pristup temelji se na individualnom pristupu, empatijskom razgovoru i usmjeravanju. Takva vrsta psihološke podrške i vođenja ne daje gotove recepte već studenticama i studentima daje mogućnost istraživanja i otkrivanja vlastitih odgovora.
Kako je Savjetovalište organizirano?
Usluge savjetovanja pružaju dvije specijalizirane psihoterapeutkinje - vanjske suradnice koje nisu dio znanstveno-nastavnog kadra Sveučilišta.
Osim dviju psihoterapeutkinja, specijaliziranih grupnih analitičarki, Savjetovalište ima i stručnog voditelja - supervizora te voditeljicu.
Usluge savjetovanja mogu dobiti svi studenti i studentice uz prethodnu telefonsku najavu i dogovor za susret s jednom od psihoterapeutkinja.
Tko su korisnici i korisnice Savjetovališta?
U proteklom desetogodišnjem razdoblju usluge Savjetovališta koristilo je 283 studentica i 65 studenata, svih godina studija i sastavnica Sveučilišta. Savjetovalište je otvoreno i za njihove roditelje, pa su se u proteklom razdoblju tri roditelja obratila za pomoć i podršku.
Koji su najčešći problemi?
Najzastupljenija problematika je prilagodba na studij, nakon čega slijede akademski i interpersonalni problemi, pa anksioznost i psihosomatski poremećaji te depresivnost.
U manjoj su mjeri zastupljeni problemi vezani za stres i traumu, samopoštovanje, izgradnju osobnog i spolnog identiteta, tjelesne i zdravstvene teškoće, poremećaje hranjenja, psihoze, ovisnost, zlostavljanje, napadi panike, konfuzna stanja i opsesivno-kompulzivni poremećaj.
Zašto doći u Savjetovalište?
U Savjetovalište se možete javiti ako osjetite bilo kakve promjene u načinu razmišljanja, osjećajima, ponašanju, doživljaju zbog kojih se ne osjećate ugodno u svojoj koži i koje ometaju svakodnevno funkcioniranje.
Na primjer, javiti se možete kada:
- je prilagodba na studij, novu okolinu i ljude teška i zahtjevna
- ne uspijevate izvršavati svakodnevne akademske i druge obaveze
- ste zaokupljeni negativnim mislima i jakim neugodnim osjećajima
- osjetite da su vaši prijateljski i obiteljski odnosi lošiji nego ranije
- teško stvarate i održavate nova prijateljstva i zadržavate stare prijatelje
- uklapanje u novo društvo stvara pretjeranu nelagodu zbog čega izbjegavate druženja, izlaske, razgovor s drugim ljudima.
- osjećate neke tjelesne tegobe koje nemaju medicinski uzrok
- Vas je pretjerano strah i to Vas blokira u obavljanju nekog zadataka
- ste pretjerano tužni, ništa Vam nema smisla i ne vidite neku bolju perspektivu
- osjetite da se sami ne možete nositi sa stresom
- Vam se naruši samopoštovanje, osobni li spolni identitet
- primijetite promjene u navikama spavanja, hranjenja ili imate neku ovisnost
- želite razgovarati s osobom od povjerenja.
Česta pitanja i teme razgovora u savjetovalištu
- izgubit ću stipendiju ako ne položim ispit
- kako uskladiti, organizirati posao i studij
- stalno odgađam ispite
- ne mogu položiti neki ispit, da idem studirati u drugi grad
- kako reći roditeljima za neuspjeh kad oni to ne žele čuti
- otac ili majka me stalno zovu na telefon zbog svojih problema
- roditelji bi htjeli da češće dolazim kući nego što ja želim
- uvijek pred odlazak od kuće na „faks“ posvađam se s roditeljima
- netko mi uvijek treba reći što da radim, podsjećati me, stalno zaboravljam
- kako raditi na poslu s osobom s kojom sam do nedavno bio u vezi
- ne mogu spavati nakon saobraćajne nezgode
- moj dečko ne vidi koliko je pod utjecajem svoje obitelji
- ne znam ima li moj dečko problema s ovisnosti
- osjećam se kao crna ovca, moja sestra je uvijek bolja od mene
- zbog ponašanja cimera, više sam puta morala tražiti novi stan
- kako se dogovarati s cimerima/cimericama
- ne mogu spavati već duže vrijeme i ne vjerujem da ću to opet moći
- bojim sa da nisam nikome važna i ne nalazim smisao oko sebe
- ne mogu se ljutiti, ne mogu da se netko ljuti na mene
- stalno mislim da ću nešto pogrešno reći pa niti ne prilazim ljudima
Iskustva studenata i studentica
„Znam da je prvi odlazak težak. I meni je bio. Pogotovo dio upoznavanja i otvaranja nepoznatoj osobi. No, uz redovite dolaske, opušteni razgovor, shvatila sam da dobivam objektivne odgovore na svoja pitanja, usmjerenja prema sagledavanju situacije iz druge perspektive i izgradnji sebe kao osobe. Psihološko savjetovalište pomoglo mi je (i još uvijek pomaže) da naučim bolje razumjeti sebe i okolinu, usuditi se prebroditi svoje strahove i okušati se u novim izazovima. Vrijedi svakako doći i dogovoriti taj "prvi sastanak".
studentica IV. godine
„Dolaskom u savjetovalište učinila sam za sebe mnogo više nego što sam očekivala, te je to pokrenulo razgovore o kojima i dalje konstantno razmišljam. Sjediti i gledati nekome u oči dok pričamo o svojim problemima nije lako, ali uz pravu osobu s vremenom postane sve ugodnije, što se upravo ovdje i desilo. Ovakve situacije pomognu da razmotrimo nešto iz drugačije perspektive, no također mogu dovesti do toga da pokrenemo razgovore o stvarima za koje možemo misliti da nisu bitne, a u stvarnosti jesu. Najteže je napravit prvi korak i javit se, ali isplati se jer se ništa time ne može izgubiti, dok se toliko toga može steći“.
studentica II. godine
„Evo da i ja kažem koju lijepu riječ. Došla sam u savjetovalište zbog jednog problema i mislila sam ga kroz jedan razgovor riješiti, ali to tako nije išlo. Naime, takav problem se nije mogao riješiti jednim razgovorom jer je taj jedan problem vukao više manjih koji su rezultirali tim velikim problemom. Kroz razgovor smo se malo po malo doticali i drugih tema i rješavali jednu po jednu. Kroz te teme smo se upoznavali i uvidjela sam gdje griješim u životu i kako ispravak jedne male sitnice može poboljšati moj unutarnji mir. Bila sam smirenija i sretnija. Čak i kad sam nekad pogriješila terapeutkinja mi je rekla da samo nastavim s dobrim radom, pa ipak nismo roboti nego ljudi. Evo ja mogu sa sigurnošću reći da se i ponosim time da sam bolja osoba i moj problem je riješen, a mislila sam da nikad neće biti. Bilo je tu i smijeha i suza, naučila me da prihvatim svoje emocije i da to nije ništa ružno nego sam to ja. Osjećam se zdravije, a to je jako bitno. To za mene nije bilo samo savjetovalište nego sam stekla pravu prijateljicu koje ću se uvijek rado sjećati. Eto, ukratko, nadam se da će moje iskustvo nekom pomoći da se odvaži i potraži pomoć jer to nije ništa strašno (kako sam ja mislila da će biti)“.
studentica koja je nedavno diplomirala
Gdje smo?
Psihološko savjetovalište za studentice i studente
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Adresa: Preradovićeva 1/1 - podrum, kabinet broj 9.
Kontakt
- 091 50 48 505 (Ester)
- 095 57 12 591 (Romana)
Intranetska adresa